Psychoterapię rozumiemy jako psychiczną pracę nad sobą, która wywołuje entuzjazm, ale też prowokuje opór. Wierzymy, że trwała, pozytywna zmiana jest owocem pogłębionego rozumienia siebie, uzyskiwanego przy wsparciu rzetelnej i życzliwej osoby. Oferujemy pacjentom warunki wspierające ich wysiłki i umożliwiające zachodzenie znaczących zmian w życiu.
Psychoterapeuci, by właściwie pomagali pacjentom, potrzebują specyficznych warunków do rozwoju. Z jednej strony silnego zakotwiczenia w profesjonalnym środowisku, z drugiej strony wewnętrznej wolności do rozwoju autonomicznego myślenia. Stan umysłu, spójnie łącząc psychoanalityczną teorię z praktyką kliniczną, oferuje złożone i całościowe rozumienie problemów z jakimi zmagają się nasi pacjenci.
Praca psychodynamiczna jest zwykle mniej intensywna, a czasem również bardziej ustrukturyzowana. Praca psychoanalityczna zwykle oferuje więcej przestrzeni.
Zwykle patrzymy na sprawy w ustalony sposób. Psychoanaliza to szczególny rodzaj kontaktu umożliwiający istotne zmiany. Pozwala wychodzić z zaklętego kręgu utrwalonych sposobów reagowania. Dostęp do nieświadomego podłoża myśli i uczuć odsłania prawdziwe źródło problemów jak i działań konstruktywnych.
Warunki, w których odbywa się terapia psychoanalityczna (setting) zapewniają bazowe poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu osoba korzystająca z psychoterapii może na żywo przyglądać się i doświadczać w nowy sposób przejawów własnego funkcjonowania. Coś, co budziło lęk, prowokowało agresję, bądź wycofywanie się, zaczyna być przeżywane jako bardziej znośne. Podobnie wydobywane i wzmacniane mogą być przejawy osobistego potencjału.